Wydawca treści
Zanocuj w Lesie
Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Kluczbork
Serdecznie witamy wszystkich miłośników bushcraftu i survivalu w kluczborskich lasach. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy ciekawy pod względem przyrodniczym obszar w ramach programu „Zanocuj w lesie” o łącznej powierzchni ok. 1600 ha:
Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone (IOS), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem -> mapa okresowego zakazu wstępu do lasu
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru REGULAMIN
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
- Miejsce odpoczynku z wydzielonym miejscem na ognisko w oddziałach 103 i (Leśnictwo Tęczynów) i 133 h (Leśnictwo Zofiówka)
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze.
Prace z zakresu gospodarki leśnej w 2021 roku w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie", odbywają się w pododdziałach leśnych:54 b,54 f,56 b,58 h,60 d,65 j,68 a,68 b,69 a,69 c,70 k,71 b,74 b,75 c,75 d,75 f,88 d,88 g,89 a,89 f,93 a,95 c,95 d,95 h,101 b,103 f,120 b,121b ,134 d,138 f. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu! Zakaz wstępu oznaczają także żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.
- z czasowymi wyłączeniami /zmianami przebiegu szlaków
- „….”zostaje czasowo zamknięty. Termin obowiązywania, lokalizacja na mapie.
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- terminy polowań zbiorowych dostępne są na stronie internetowej Gminy Kluczbork i Gorzów Śląski.
Zamieszcza się tam informacje dotyczące terminu i obszaru polowania zbiorowego z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem.
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres kluczbork@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Krzysztof Reszko,
+48 784 517 419 (preferowany kontakt mailowy - kluczbork@katowice.lasy.gov.pl)
Nadleśnictwo Kluczbork przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Ankieta "Zanocuj w lesie" - użytkownicy
Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę. Zajmie ok. 10 minut.
Lasy Państwowe umożliwiają nocowanie w lesie, w tym uprawienie surwiwalu i bushcraftu na wybranych obszarach leśnych w ramach ogólnopolskiego Programu pt. ”Zanocuj w lesie”. W związku z tym pytamy osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu w lesie o ich doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i ulepszania Programu.
Ankieta jest anonimowa. Wyniki będą analizowane i przedstawiane zbiorczo.
Dziękujemy za poświęcony czas.
Lasy Państwowe i Ośrodek Ewaluacji