LISTA Aktualności LISTA Aktualności

1000 drzew na minutę

Lasy Państwowe sadzą w ciągu roku 500 milionów drzew. Jeżeli odniesiemy to do minut zawierających się w 365 dniach, to można przyjąć, że sadzimy bez mała 1000 drzew na minutę.

   W dniu 12.04.2017 roku na terenie Leśnictwa Nasale odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji ,, 1000 drzew na minutę". Odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Byczynie.

   Dzieci przyjechały do nas o godzinie 9. Po krótkiej prelekcji dotyczącej pracy leśnika poprowadzonej przez Adama Janickiego udaliśmy się na przygotowaną powierzchnie gdzie dzieci miały okazję własnoręcznie posadzić las. Pod bacznym okiem gospodarza w postaci Artura Kardas uczniowie zabrali się do pracy.

Do posadzenia miały sadzonki świerka, dęba i buka. Na samym początku każde z dzieci miało okazję przy sadzeniu dęba nazwać swoją sadzonkę własnym imieniem i nazwiskiem do czego posłużyły wcześniej przygotowane imienne tasiemki. Uczniowie byli bardzo zaoferowani całym spotkaniem ale ich zaangażowanie w pracę przerosło nasze oczekiwania. Dzieci sadzenie wykonywały bardzo sumiennie i z takim zapałem, że w pewnym momencie gwar i dyskusje umilkły. W pełnym skupieniu zajęły się pracą. O godzinie 12 wróciliśmy pod wiatę na mały i jakże zasłużony poczęstunek. Wszakże nic tak nie smakuje jak kiełbaska z ogniska po ciężkiej pracy wykonanej na świeżym powietrzu.

   Sadzenie lasu to duża odpowiedzialność, dzieci już o tym wiedzą. Wiedzą też, że posadzone drzewa zostawiły pod najlepszą opieką - opieką kluczborskich leśników.

 

W związku z ogólnopolską akcją pod tytułem ,, 1000 drzew na minutę" harmonogram spotkań na terenie Nadleśnictwa Kluczbork rysuje się w następujący sposób :

- 12.04.2017 r. sadzenie lasu na terenie Leśnictwa Nasale (oddział 3 f , i oddział 124 d) przez uczniów Szkoły Podstawowej w Byczynie – koordynator Artur Kardas

- 22.04.2017 r. sadzenie lasu na terenie Leśnictwa Jasienie ( oddział 167 h) przez kluczborski oddział Towarzystwa Przyjaciół Lasu – koordynator- Bożena Kawecka

- 20.05.2017 r. sadzenie lasu na terenie Leśnictwa Jasienie ( oddział 167 h) przez uczniów Gimnazjum z Lasowic Wielkich – koordynator – Bożena Kawecka