Asset Publisher Asset Publisher

LASY REGIONU

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne.

Las jest najważniejszym elementem naturalnego środowiska, bogactwem oraz dziedzictwem całego narodu. Na terenach silnie uprzemysłowionych, jak ma to miejsce w przypadku RDLP w Katowicach, spełnia funkcje: ochronne, środowiskotwórcze i społeczne. RDLP w Katowicach jest jedną z 17-tu regionalnych dyrekcji w Polsce i jej zasięg terytorialny wynosi 25 049 km2. Regionalna Dyrekcja zarządza 635,6 tys. ha gruntów Skarbu Państwa (w tym powierzchnia leśna 620,1 tys. ha) oraz prowadzi nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa na powierzchni 96 tys. ha.

  • Przeciętna lesistość - 30,5%,
  • Przeciętna zasobność drzewostanów na 1 ha - 245 m3,
  • Przeciętny roczny przyrost - 3,7m3/ha,
  • Przeciętny wiek drzewostanów - 59 lat.

Lasy Naszego regionu położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych.

Udział siedlisk leśnych:

borowe 56 %

lasowe 27 %

górskie 16 %

olsy 1 %

Udział gatunków lasotwórczych:

Udział drzewostanów w klasach wieku:

sosna, modrzew 66,4 %

I klasa 13,5 %

świerk 6,3 %

II klasa 17,4 %

dąb, klon, jawor, wiąz, jesion 8,2 %

III klasa 19,8 %

brzoza 5,7 %

IV klasa 16,3 %

buk 7,7 %

V klasa 13,6 %

jodła, daglezja 1,6 %

VI klasa i starsze 7,9 %

pozostałe 4,1 %

Podstawowymi zagrożeniami dla trwałości lasów i ich zrównoważonego rozwoju w naszym regionie są nie tylko przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery - pyłu i gazy oraz odkształcenia powierzchni ziemi spowodowane przez górnictwo, ale także coraz bardziej dotkliwie odczuwalne zjawiska o zasięgu globalnym: systematyczny wzrost średniorocznych temperatur spowodowany efektem cieplarnianym i obniżanie poziomu wód gruntowych.

Ponad 95% drzewostanów znajduje się pod wpływem szkodliwego oddziaływania przemysłu, o różnym stopniu nasilenia negatywnych objawów. Czynniki te mają negatywny wpływ na stan zdrowotny drzewostanów. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii i stałemu ograniczaniu emisji gazów i pyłów przemysłowych, a przede wszystkim dzięki konsekwentnej pracy leśników zmierzającej do utrzymania i poprawy stanu lasów, ich przyszłość należy ocenić pozytywnie. Dodatkowo około 18 100 ha lasów znajduje się w strefie szkodliwego oddziaływania górnictwa. Powierzchnia drzewostanów, na której obserwuje się osiadanie terenu wskutek działalności górniczej (podziemna eksploatacja węgla kamiennego oraz cynku i ołowiu) sięga ok. 8 500 ha i dotyczy głównie nadleśnictw: Brynek, Chrzanów, Olkusz, Siewierz, Rybnik, Pszczyna, Kobiór i Katowice. Zawodnienie terenu spowodowane działalnością górniczą obserwuje się na ok. 730 ha, z czego 408 ha to zalewiska. Na terenie nadleśnictw: Chrzanów, Olkusz i Rudy Raciborskie, wskutek wydobywania na dużą skalę piasku podsadzkowego dla kopalń, uległo osuszeniu (lej depresyjny) ok. 9 570 ha drzewostanów.

Od kilku dziesięcioleci z powodzeniem prowadzi się przebudowę drzewostanów zwiększając udział gatunków liściastych. Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju znalazła swój wyraz we wdrożeniu ekologicznych zasad gospodarowania w lasach i utworzeniu Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Beskidu Śląskiego". Sprawdzone w praktyce, maksymalnie zbliżone do naturalnych, zasady gospodarowania w lasach zostaną wdrożone na terenie całego regionu. Pomimo licznych zagrożeń, takich jak: pożary lasów, gradacje szkodliwych owadów i patogeniczne oddziaływanie grzybów, stan zasobów leśnych w osiemdziesięcioletniej historii Lasów Państwowych, a zwłaszcza w okresie powojennym, uległ znacznej poprawie. Powierzchnia leśna i zasoby drzewne na pniu wzrosły w tym okresie blisko o 30%. Leśnicy naszego regionu realizują z powodzeniem program "Polskiej Polityki Zrównoważonej Gospodarki Leśnej", jako bardzo ważny element polityki ekologicznej państwa, przyjętej w 1991 r. oraz w zgodzie ze zobowiązaniami międzynarodowymi przyjętymi na konferencji "Szczytu Ziemi" w Rio de Janeiro oraz Europejskich Konferencji Ministerialnych w Strasburgu i Helsinkach.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zagospodarowanie biotopów wodnych

Zagospodarowanie biotopów wodnych

Gospodarka łowiecka i rybacka

 Wstęp

 

   Na terenie Polski od wielu lat obserwujemy szereg zjawisk negatywnie wpływających na populacje zwierzyny drobnej . Są to: chemizacja rolnictwa i intensyfikacja produkcji rolnej, rozwój infrastruktury drogowej, narastające problemy z zagospodarowaniem odpadów komunalnych, ekspansja budowlana na terenach podmiejskich, niekontrolowany rozwój masowej turystyki, absurdalna polityka ochrony gatunków drapieżnych, błędy popełnione przy melioracjach terenów podmokłych.

Wszystkie te czynniki, a także wiele innych  powodują, że w zastraszającym tempie maleje ilość ptaków i małych ssaków.

Oprócz rodzimych gatunków ptaków drapieżnych, krukowatych, wałęsających się psów i bezpańskich kotów, kun, lisów, tchórzy, wydr, pojawiły się nowe, błyskawicznie rozprzestrzeniające się gatunki : jenot, norka, szop pracz.

Najtrudniejsze warunki do odtworzenia rodzimych gatunków występują na terenach biotopów bagienno-błotnych. Są one naturalną ostoją i matecznikiem dla  ptactwa gniazdującego na ziemi . Lęgi tych ptaków są szczególnie narażone na zniszczenie i pożarcie.

Do najbardziej zagrożonych utratą potomstwa należą dzikie kaczki.

W związku z tym dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich ,na terenie których znajdują się biotopy wodne, winni niezwłocznie przystąpić do efektywnego zagospodarowania terenów podmokłych między innymi poprzez stworzenie lepszych warunków do wyprowadzenia lęgów.

                                                             Założenia szczegółowe

   W tym celu zaleca się zakładanie sztucznych gniazd (koszy lęgowych) na zbiornikach , bagnach i ciekach wodnych.

Kosze zakładamy na pojedynczych lub podwójnych palach umocowanych w ziemi na wybranym miejscu . Na określonej wysokości pala, na jego obwodzie, montujemy odcinek  rury PCV o długości 30-40 cm lub odpowiednio spreparowaną butelkę po wodzie mineralnej . Ochroni to gniazdo przed drapieżnikami od dołu. Do pala mocujemy deskę poziomą , która będzie bazą do mocowania gniazda

 

.

 fot.1 pal do montażu kosza

Gniazdo wiklinowe montujemy  w trzcinach , krzewach, tataraku, kierując otwór wylotowy na lustro wody. Należy przy tym pamiętać, aby dno gniazda było usytuowane minimum 30 cm nad maksymalny  poziom lustra wody w zbiorniku. Do gniazda koniecznie wkładamy niewielką ilość darni, mchu, gleby mineralnej, suchej trawy. Pozwoli to stworzyć w gnieździe warunki zbliżone do naturalnych.

 
 
  Fot.2 gniazda lęgowe minimum 30 cm powyżej maksymalnego punktu spiętrzania.
 

 Tego typu gniazda można również montować w rozwidleniach drzew i krzewów w pobliżu zbiorników,  jak  również w gałęziach zatopionych drzew.

 

Fot.3 montaż gniazd w rozwidleniach drzew i krzewów.
 
 

Fot.4  prawidłowo wybrane miejsce do zamontowania gniazd.

 

 Mimo, że gniazda wiklinowe zabezpieczają wysiadującą kaczkę i jej jaja przed wszelkimi drapieżnikami  i agresywnymi zalotnikami,  zaleca się zamaskować je dodatkowo występującymi wokoło roślinami.

 
Ostateczny termin zakładania gniazd mija w lutym.

Pod koniec sierpnia sprawdzamy, ile gniazd w danym sezonie było zasiedlonych.

Czyścimy i naprawiamy uszkodzenia.

Gniazda, w których nie udały się lęgi przenosimy w inne miejsca.

                                                          Wnioski

 Należy ograniczyć odstrzał kaczek w pierwszych tygodniach sezonu łowieckiego  do kaczorów. Kaczka zawsze wraca wiosną tam, gdzie wywiodła młode. W te miejsca wraca również jej zeszłoroczne potomstwo .

Należy przestrzegać zasady-im bardziej utrudnimy drapieżnikowi znalezienie lęgu, tym większym będziemy się cieszyć przychówkiem w łowisku.

Skuteczność wykorzystania sztucznych gniazd lęgowych  w pierwszym sezonie sięga od 10 do30%, wzrastając w następnych sezonach do 40-50%. Sukces lęgowy kaczek jest również w znacznym stopniu zależny od wykorzystania naturalnych warunków biotopów wodnych  takich jak poziom wody w okresie lęgowym, zakrzaczenia, stan trofizacji zbiornika, czy wreszcie eksploatacja gospodarcza i turystyczna obiektu.

Istotnym elementem w zagospodarowaniu biotopów wodnych jest redukcja stanu drapieżników, w tym celu  od 2010 roku można już stosować pułapki żywo łowne.

 
 
Z łowieckim pozdrowieniem Darz Bór

                                                                                                          Paweł Pypłacz

           
 
 
 Gniazda Kacze można nabyć:

PUPH MARTINEZ
Ewa Skonieczek
ul. Świebodzińska 74
66-218 Lubrza
tel./fax 68-38-13232
tel. 68-38-13295

Kontakt z Panem Radosławem Ziółkowskim
e-mail: martinez@martinez.com.pl