LISTA Aktualności LISTA Aktualności

Zwiedzamy Wyłuszczarnię Nasion

Obiekty Nadleśnictwa Kluczbork: Wyłuszczarnia Nasion oraz Stacja Oceny Nasion, to ważne edukacyjnie miejsca na mapie obiektów związanych z produkcją leśną.

Zwiedzanie obiektów oraz zapoznawanie się ze sposobem ich funkcjonowania cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej jak i osób dorosłych, pracowników nadleśnictw oraz branż spokrewnionych z produkcją leśną.

W marcu bieżącego roku gościliśmy dwie wycieczki uczniów Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku. W dniach 12 oraz 14 lutego uczniowie zwiedzali Wyłuszczarnię Nasion oraz Stację Oceny Nasion zapoznając się szczegółowo z procesami, które prowadzone są na terenie naszych obiektów. Pan Krzysztof Meissner – Kierownik Wyłuszczarni Nasion przedstawiał drogę jaką muszą pokonać nasiona od momentu dostarczenia na wyłuszczarnię do chwili odbioru celem wysiewu.

Ciekawostką było przedstawienie uczniom technikum faktów historycznych związanych z Wyłuszczarnią. Odniesienie do historii dało możliwość porównań i uświadomienia jak nowoczesnym obiektem jest na chwilę obecną Wyłuszczarnia Nasion.

Uwieńczeniem zwiedzania była wizyta na Stacji Oceny Nasion gdzie Pani Joanna Zieniewicz – Nowak – Kierownik SON-u opowiadała o metodyce oceny nasion. Opisane zostały techniki oceny oraz  ich zastosowanie do określenia klasy nasion poszczególnych gatunków.

Dziękujemy za odwiedzenie naszych obiektów i coroczne zainteresowanie spotkaniami edukacyjnymi na terenie Nadleśnictwa Kluczbork.

Darz Bór