LISTA Aktualności LISTA Aktualności

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

W dniu 10. 11 2016 r. dzieci z grup "Biedronki", "Gumisie" i "Teletubisie" z Publicznego Przedszkola w Byczynie wraz z Paniami nauczycielkami odwiedziły Nas w Leśnictwie Nasale w miejscowości Gołkowice- Daniszów. Celem wycieczki był udział w tegorocznej akcji "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę", oraz uwrażliwienie dzieci na potrzeby dokarmiania zwierząt zimą. Akcję promujemy już od kilku lat wraz z Kołem Łowieckim "Słonka" w Byczynie.

      Zima, jak wiemy, to trudny okres dla zwierząt, dlatego zorganizowaliśmy wśród dzieci zbiórkę żołędzi i kasztanów, którymi obdarujemy naszych leśnych przyjaciół. Kasztany są przysmakiem danieli, a z żołędzi skorzystają dziki i sarny. Treściwa karma, w postaci takiej, jaką zwierzęta znajdują w przyrodzie, to najlepsza pomoc zaofiarowana zwierzętom przez człowieka.

      Po przyjeździe do lasu przywitałam dzieci sygnałem myśliwskim "Powitanie", następnie poznałam z organizatorami akcji a mianowicie przedstawicielem Nadleśnictwa leśniczym Arturem Kardasem i przedstawicielem Koła Łowieckiego Radosławem Placetym. Pierwszym punktem wycieczki był przedstawiony przeze mnie krótki instruktarz zachowania w lesie, który oczywiście zaowocował dużą ilością pytań ze strony przedszkolaków. Dzieciaki były roześmiane i skore do zabawy, jednak aby zachęcić do współpracy te z dzieci, które były mniej odważne budziliśmy złego niedźwiedzia, który mocno śpi. W rolę niedźwiedzia wcielił się leśniczy Artur.

      Myśliwy opowiedział dzieciom, że każde koło myśliwskie gromadzi zapasy dla zwierząt, bo każdy z myśliwych ma obowiązek dokarmiania zwierząt zimą, natomiast ja przedstawiłam dzieciom kilka gatunków zwierząt zamieszkujących nasze  lasy i sposób w jaki możemy pomóc im przetrwać zimę. Ukazując jeden ze sposobów pomocy zwierzętom, a dokładniej ptakom, Nadleśnictwo zapatrzyło nas w karmę w formie kulek z możliwością zawieszenia ich na drzewach lub krzewach. Dzieci zostały podzielone na trzy grupy, gdyż odwiedziła nas sporo gromadka maluchów. Pierwsza grupa poszła ze mną zaś dwie następne z leśniczym Arturem i kolegą Radkiem. Zawieszanie kulek sprawiło dzieciom naprawdę duża frajdę. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając, dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu, słuchały odgłosów lasu, nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Następnym punktem wycieczki było ognisko, które wzbudziło naprawdę wielki entuzjazm. Dzieci przy ognisku zjadły pieczoną kiełbaskę i zostały poczęstowane sokiem.

     Na zakończenie pobytu w lesie podziękowaliśmy dzieciom za przywiezione dla zwierząt pożywienie na zimę i wręczyliśmy karmniki, dzięki którym osobiście będą mogły w przedszkolu pomagać ptakom. Dzieci wraz z opiekunkami serdecznie podziękowały nam za czas i bardzo ciekawą lekcję przyrody.

     Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę przedszkolaków oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.