LISTA Aktualności LISTA Aktualności

Koniec polowań zbiorowych

Już niebawem ucichną w kniei sygnały myśliwskie, wrzawa polowań, gwar myśliwskich przechwałek i łowieckich opowiadań.

Wczoraj, czyli 15 stycznia skończył się sezon polowań zbiorowych. Niestety jeden z kolejnych na przestrzeni ostatnich lat bez białej stopy*.

Stan zwierzyny dzięki myśliwym powrócił do akceptowalnego gospodarczo i przyrodniczo poziomu. Zwierzyny w lasach i na polach pozostało na tyle dużo, że może się swobodnie przemieszczać i rozmnażać. Znajdą też odpowiednią ilość pożywienia aby wychować zdrowe i silne potomstwo.

Co prawda brak śniegowej pierzyny sprzyja zwierzętom, którym łatwiej jest znaleźć pożywienie. Jednak w przyrodzie nic nie jest czarno-białe, co jest zbawienne dla jednych, nie koniecznie jest dobre dla innych. Śnieg daje roślinom nie tylko niezbędną ochronę przed silnym mrozem i wiatrem, ale także utrudnia zwierzętom zdobywanie pożywienia.

Pocieszamy się jednak, że biały krajobraz szybko może się znudzić, a las nie jest wcale szary, gdy nie ma białej „pierzyny”.  Oko cieszą różne odcienie żółci, brązu, rudości i zgniłej zieleni. Jeżeli las skąpany jest w słońcu, to mieni się całą gamą barw. Fakt, że nie ma to jak soczystość wczesnowiosennej zieleni, no ale na nią musimy jeszcze trochę poczekać.

*biała stopa - teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.