LISTA Aktualności LISTA Aktualności

Dzień Ziemi

Wielkimi krokami zbliża się 22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone święto ekologiczne.

Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r., przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. W Polsce zaczęto go obchodzić dopiero od 1990 roku i do dziś stanowi ważną datę każdego roku.

Tegorocznym motywem przewodnim Światowego Dnia Ziemi jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Dużo w naszych czasach mówi się o zanieczyszczeniu powietrza. Natomiast w leśnym powietrzu jest do 70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w powietrzu w mieście i do tysiąca razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż w pobliżu aglomeracji przemysłowych. Ogółem polskie lasy pochłaniają rocznie ok. 42 mln ton CO2, a przeciętnie na jednego Polaka przypada 161 drzew w samych Lasach Państwowych.

Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta razem z Nami, zatrzymania się na chwilę, oderwania się od swoich spraw i zastanowienia, co możecie zrobić dla Matki Ziemi. Niech to nie będą obchody w cyfrowej przestrzeni, zróbmy coś praktycznego i pożytecznego nie tylko dla siebie, ale też dla innych.

Lasy Państwowe sadzą rocznie ok 500 mln nowych drzew, Ty też możesz dołożyć swoją cegiełkę
i rozpocząć swoją wielką przygodę! Możesz zasadzić małe drzewko w zaciszu domowego ogródka lub na działce. Pielęgnuj je a ono w ciągu swojego życia odwdzięczy się zapewniając tlen, oczyszczając powietrze, dając cień czy łagodząc zmiany klimatu. Stanie się siedliskiem wielu organizmów roślin, zwierząt i grzybów. 

22 kwietnia (czwartek) przyjdź od godziny 9.00 do 15.00, do siedziby naszego Nadleśnictwa przy ul. Mickiewicza 8 w Kluczborku i odbierz swoją sadzonkę!