LISTA Aktualności LISTA Aktualności

Czy zimą ścinamy drzewa ?

Okres zimowy jest okresem spoczynku nie tylko dla roślin czy zwierząt zapadających w sen zimowy, ale również dla wielu gałęzi gospodarki.

Wydawałoby się, że leśnicy tak jak przedstawiciele innych zawodów wymagających pracy na świeżym powietrzu zapadają w „zimowy sen”. Mroźne dni są okresem ograniczonych prac np. w rolnictwie, czy chociażby w budownictwie gdzie aura ma niebagatelne znaczenie, lub wręcz uniemożliwia wykonywanie pracy.

Jednak od zawsze zima była okresem żniw dla leśników. Drewno drzew będących w zimowym spoczynku cechuje najwyższa wartość techniczna i łatwość obróbki – niska wilgotność, brak wycieku żywicy zapychającej piły. Drewno ścięte zimą, nie jest narażone na atak grzybów czy szkodników mogących deprecjonować surowiec i niczym produkty w lodówce może długo czekać na odbiorcę. Wiele niedostępnych do tej pory miejsc np. z powodu nadmiaru wody, zimą skuta lodem nagle staje się dostępna. Czasy kiedy używano sań do zrywki surowca, raczej nie powrócą, ale w tym wypadku ilość dużej pokrywy śniegu również była nieodzowna. W końcu również niedoskonała technika ścinki ręcznymi piłami czy nawet siekierami, mogła uszkadzać naloty i podrosty czyli młode drzewka, dlatego czekano na duże opady śniegu które zapewniały najmniejszym roślinom ochronę. Drewno konstrukcyjne aby osiągnęło odpowiednio niską wilgotność, należy sezonować i ścinka zimą ten proces przyspiesza.

Obecnie jesteśmy coraz mniej uzależnieni od aury i niesprzyjających warunków terenowych. Dysponujemy coraz doskonalszym sprzętem – harwestery* i forwardery* zaopatrzone nie tylko w ogrzewane kabiny, ale również duże i szerokie opony dzięki którym mogą wjechać tam gdzie do tej pory mógł tylko dojść pieszo pilarz. Wysięgnikami (żurawiami) mogą sięgnąć dużo dalej niż spracowanym ramieniem człowieka. Współcześni odbiorcy drewna nie mogą pozwolić sobie na czekanie latami aż drewno konstrukcyjne nabierze odpowiedniej wilgotności. Inwestują w suszarnie dzięki którym w specjalnych komorach nie tylko szybko suszą drewno, ale również impregnują je środkami odpornymi na szkodniki,  grzyby i ogień.

Za sprawą coraz większych możliwości pozyskania i obróbki drewna, wszystkie „za” ścinki zimowej nabierają mniejszego znaczenia. Górę bierze logistyka, terminowość i równomierność dostaw. Obecnie ścinka drzew i wywóz drewna układa się prawie proporcjonalnie na wszystkie miesiące i pory roku.

*harwester – maszyna wielooperacyjna, stosowana w zmechanizowanych procesach technologicznych pozyskiwania drewna; umożliwia prowadzenie ścinki drzew, ich przemieszczenie i obalanie, okrzesanie i wyrzynkę

* forwarder - specjalistyczny ciągnik leśny, nasiębierny, przeznaczony do zrywki w systemie drewna krótkiego.